DAKİK Program Dasidef Tuskon İletişim English Russia Anasayfa

Dakik


Doğu Anadolu Kalkınma ve İşbirliği Köprüsü Programı

Küresel dünyada hızla  yerini alan ve son yıllarda attığı adımlarla bölgesinde ve dünyada önemli bir ekonomik güç haline gelen Türkiye’mizin daha ileri bir noktaya ulaşması ve her bölgenin kendi üzerine düşeni yaparak bölgesini daha ileri ekonomik  düzeye taşıması için, kuşkusuz hepimize önemli görevler düşmektedir.

DASİDEF, üyeleri arasındaki dayanışmayı iş ortaklığına dönüştürmeyi hedeflerken, diğer yandan da yatırımcı işadamlarını bölgemizdeki cazip sektörlerde yatırım yapmaya çağırmaktadır.

Bu yıl düzenlenmesi planlanan DAKİK programı diğer programlardan farklı olarak yurt dışı pazarı hedeflemektedir.

Ülkemizin 500 Milyar Dolar’lık ihracat hedefini yakalamışı için bölgemizdeki potansiyellerinde harekete geçirilmesi gerekmektedir.

Özellikle komşu ülkelerimiz olan Rusya,Ukranya,Gürcistan,Nahçivan ve Azerbaycan’a olan coğrafi yakınlığımız bu ülkelerle ticaret yapmamızı tetikleyici unsur olarak ön plana çıkmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesinde özellikle ihraç edilebilecek ürünlerin pazarlanması için 3 sektör(Tarım-Gıda-Hayvancılık,İnşaat,Mobilya) hedef sektörlerimiz arasındadır.

Bu hedef sektörlerde üretilen ürünler yapılacak olan DAKİK programında yurt dışından ve yurt içinden gelen işadamlarımızın beğenisine sunulacaktır. Yapılacak olan ikili iş görüşmeleri bölgemizin bu ülkeler ihracat yapmasını sağlayacak önemli faaliyetler olacaktır.

Bu hedef doğrultusunda DASİDEF 2-3 Ekim 2013 te Erzurum  da  düzenlenecek olan  “Doğu Anadolu Kalkınma ve İşbirliği Köprüsü”  programı ile yurt dışında ki komşu ülkeler iş dünyasının dikkatlerini bölgemize çekmeyi planlamaktadır. Doğu Anadolu Bölgemizde 200 işadamını bir araya getirerek, özelikle burada ki cazip alanlara yatırım çekmeyi ve bölgenin ihracat potansiyelinin artmasını amaçlayan DASİDEF, somut olarak projelendirilmiş yatırım ve işbirliği fırsatlarını masaya yatırarak bölge ekonomisini daha ileri düzeye taşıma gayreti içerisindedir.

Neden DAKİK?

Federasyonumuzun kuruluş misyonuna uygun olarak bölgemizden yaklaşık 150 yerel girişimci işadamını ,Yurt dışından(Rusya,Ukranya,Gürcistan,Nahcivan ve Azerbaycan) 50 girişimci ve sanayici işadamıyla buluşturmak amacıyla Erzurum’a  davet ederek ,karşılıklı ticaret ve işbirliği imkanı sunmaktadır.

Doğu Anadolu Kalkınma ve İşbirliği Köprüsüyle , bölgemizin kaynaklarının potansiyelinin proje ağırlıklı olarak tanıtılması , yeni yatırım alanlarının , yeni iş sahalarının ortaya çıkması ve bu vesileyle bölge insanına istihdam alanı oluşturmak ve bölgenin sosyo ve ekonomik kalkınmasını sağlamak hedeflenmektedir.

DAKİK Programının özel amacı ise Doğu Anadolu Bölgesinde üretilen ürünlerin hedef ülkelere pazarlanarak bölgenin ihracat kapasitesini artırmak ve bu vesile ile sınır ticaretini geliştirmektir.

Haberler | Duyurular | Fotoğraf Galerisi
 

Her Hakkı Saklıdır © 2014 DASİDEF

 
TUSKON Üyesidir.